HEMEN FİYAT AL
Profesyonel Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaşlarımız yüzümüzün karakteristik özellikerini belirleyen en önemli faktörlerdendir. Kaşlarımız yüzümüzün merkezine yakın bir bölgede bulunduğu için kaş dökülmesi yüzdeki ifadeyi bozan ciddi bir sorun haline gelebilmektedir.

Kaşlar pek çok sebepten dolayı dökülebilir veya tamamen yok olur. Bunların arasında alopesi areata, yani saçkıran, enfeksiyon, yanma, dövme yaptırma, aşırı düzeyde koparma ve yolma, kaç foliküllerinin oluşması ya da kaybolması gibi nedenler sayılabilir. Bu sorunlar kaş ekimi ile çözülmektedir. Kaş ekimi genel olarak kafa derisinde gerçekleştirmiş olan diğer saç ekimi işlemlerine benzer.

Kaş ekimine uygun olduğu düşünülen hastalarda uygulama sonrasında kalıcı kaşlar elde edilebilir, ancak kaşların diğer vücut kıllarından ayrı bir yapısı olduğu için nakil işlemi hastadan hastaya çeşitli şekillerde sonuçlanabilmektedir. Kaş ekimi temelde vücudun başka bir bölgesinden alınan kılın kaş bölgesine nakledilmesidir. Genellikle ense bölgesi olarak tercih edilen donör bölgeden alınan daha sağlıklı foliküller kaş bölgesine aktarılır.

KAŞ EKİMİ İŞLEMİ HANGİ AŞAMALARDAN OLUŞUR?
Kaş ekimi vücudun herhangi bir bölgesindeki kıl folikülünün yerinden alınıp kaş bölgesindeki aktarılıcak kısma nakledilmesi uygulamasıdır. Bu işlem için tüm vücut kıllarını kullanılabilmenin yanı sıra, en iyi sonucun ensedeki saç foliküllerinden elde edildiği deneyimlenmiştir. Kaş ekimi işlemi lokal anesteziyle yapılır.

Kaş EkimiKaş ekimiyle ilgili en önemli kısım kılların çıkış açılarını doğal bir görünüm elde edecek şekilde uygulanmasıdır. Bu da işlem esnasında birtakım profösyönel ayarların yapılmasını gerektirir.
Nakil işlemi yapılmadan önce vücuttaki uygun bölgeden mikromotorlar yardımı ile  kıl folikülleri alınır. Sonrasında nakil yapılacak bölgeye beş yüz grefte kadar aktarım yapılabilir. Kaş ekimi diğer nakillerden daha hassas bir el yeteneği gerektirdiği için mutlaka konunun uzmanı tarafından yapılması uygun görülür. Kaş ekimi herhangi bir kesi içermediği için nakil bölgesinde çok daha hızlı bir etki gösterir. Ayrıca işlem sonrasında hiçbir şekilde yara izi kalmamaktadır.

Nakledilen kaşlar işlemden sonra kademeli bir seyir izleyerek gelişir. Bu gelişim sürecinin her hastada değişik bir karaktere sahip olması beklenir. Nakledilen kaşların ilk etapta dökülmesi hastada endişe yaratmamalıdır. Nakledilmiş kıl folikülleri kaş bölgesinde hastanın ömrü boyunca kalıcı olur. Tabii nakledilen foliküller doğal kaşlardan farklı olarak devamlı uzamaya meyilli olacağı için hastanın kaşlarını sık sık makas yardımı ile kısaltması gerekecektir. Bu da hasta için hiçbir şekilde sorun oluşturacak bir durum değildir.

KAŞ EKİMİ NASIL YAPILIR?
Kaş ekimi tıpkı saç ekiminde olduğu gibi DHI yöntemi ile yapılır. Uygun bölgeden alınan foliküller önce serum fizyolojik içerisinde bekletilir. Daha sonra bu foliküller doğal kaş yapınıza uygun olacak biçimde, önceden belirlenen açılarda ve şekilde yerlerine yerleştirilir. Kaş ekimi, doğal bir görünüme kavuşmak isteyen hastalar için en ideal yöntemdir. Kaşlar yüzdeki merkezi konumları sebebiyle kişinin yüz ifadesini ve dış görünüşünü direk olarak etkileyen bir öneme sahip olduğundan, nakil işlemi hastanın arzusuna göre ve çok özen göstererek gerçekleştirilmelidir.

KAŞ EKİMİ İÇİN KLİNİK SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Kaş ekimi yaptırmayı düşünen hastaların dikkat etmesi gerekli olan bazı hususlar vardır. Öncelik bu işlemin yapılacağı klinik titizlikle araştırılmalı, ekimi yapacak profesyonel dikkatle seçilmelidir.

Kaş ekiminde kaşların çıkış yönü ve açısına çok dikkat etmek gerekir. Bu sebeple nakil için muhakkak tek saçlı foliküller tercih edilmeli, doğal bir görünüm elde etmek için hastanın orijinal kaş yapısı örnek alınmalıdır. Bu bakımdan daha önce kaş ekimi yaptırmış hastaların yorumlarını takip etmekte ve bu işlemle ilgili öncesi/sonrası resimlerinı incelemekte fayda vardır. Yalnız, bu resimlerin photoshop ya da benzeri programlar vasıtası ile değiştirilmiş olması ihtimali sebebiyle fotoğraflardan ziyade videolar referans alınırsa daha doğru tercihler yapılabilir.

KAŞ EKİMİ SONRASI BAKIM NASIL OLMALI?
Operasyondan sonraki zamanda bakım anlamında hastaya epey iş düşmektedir. Postoperatif bakım süreci iki hafta ya da bir ay sürebilir. Sonrasında kaşların şekillendirilmesi hijyen şartlarına çok dikkat etmek şartıyla kuaförlerde yapılabilir. Bunun yanısıra, işlem esnasında herhangi bir kesi yapılmadığından dolayı kaş bölgesinde enfeksiyon riski çok düşük bir ihtimaldir. Tüm prosedür kısa bir zaman içerisinde tamamlanmakta, hastalar nakil sonrasında aynı gün içinde normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Kaşların nakilden sonra normal gelişim döngüsüne girmesi hastanın metabolizmasına ve nakil sonrası bakıma gösterdiği tedbire bağlı şekilde dört ila altı ay sürer.

Kaş Ekimi İşlemleri aktarımdan  sonra kaş bölgesinde hafif bir kızarıklık ve kabuklanma olması çok normaldir. Dikkat edilmesi gerekli olan tek husus bu kabukları elle çıkarılmamasıdır. İlk bir veya 2 gün boyunca nakil bölgesine su temas ettirilmemeli ve darbelerden kaçınılmalıdır.Nakilden hemen sonra çıkan kaşlar başlarda zayıf ve güçsüz görünebilir ama bir süre sonra çok daha kalın ve kuvvetli bir görünüşe kavuşacaklardır. Bunun biraz zaman alacağı hasta tarafından unutulmamalıdır. Kaşların çıkmaya başlaması nakilden sonraki üçüncü ayı, tam olarak istenilen görünüme kavuşması ise sekizinci ayı bulur. Hastanın bu süre zarfında profesyonelların uyarılarını uygulaması ve kaş bakımını ihmal etmemesi büyük önem arz etmektedir.

KAŞ EKİMİ SONUCU DOĞAL BİR GÖRÜNÜM ELDE ETMEK MÜMKÜN MÜDÜR?
Kaş ekimi adaylarının en büyük endişesi nakil sonrasında yeni kaşlarının doğal görünüp görünmeyeceği üzerinedir. Bu işlem tecrübeli ve uzman kliniklerde, konunun uzmanı sağlık çalışanı tarafından yapıldığı takdirde gayet estetik ve doğal bir sonuç elde edilebilir. Nakil işleminin gerçekleştirildiği ortamın daha sağlıklı ve hijyenik olması da bu açıdan çok belirleyicidir. Kaş ekiminde ekseriyetle tek seans yeterlidir ama hastanın daha gür kaşlara sahip olmak gibi bir isteği var ise ya da ilk seansta nakledilen kaşlar herhangi bir sebepten zarar görmüşse ilk nakilden en erken bir yıl sonra olmak şartıyla yeniden nakil yapılabilir. İkinci kez nakil yaptırmak hasta için herhangi bir sorun teşkil etmez.

KAŞ EKİMİ İÇİN UYGUN MUSUNUZ?
Kaşlarınızda yanmadan, yaralanmadan, piercing kullanmadan ya da bunlara benzer fiziksel sarsıntılardan kaynaklanan boşluklar ya da izler var ise veya genetik sebeplerden ötürü kaş miktarınız yetersizse kaş ekimi için uygun olduğunuz söylenebilir. Yine de bundan tam olarak emin olmak için nakil kararını almadan önce bir uzmana danışmanız ve kararı hekiminizle beraber almanız daha uygun olacaktır.